Govornici

Stranica u izradi i frekventno se dopunjuje

Urška Starc -Peceny 

Tomi Ilijaš

Austrija i Slovenija - Arctur

Urška Starc-Peceny, doktorka nauka, i Tomi Ilijaš, poznati kao duo "super-kompjuterski čovek i leptir". Sa preko 25 godina iskustva u visokotehnološkoj industriji, Tomi Ilijaš obavlja funkciju izvršnog direktora i vlasnika kompanije Arctur, pionira u pružanju usluga računarstva visokih performansi (HPC) za mala i srednja preduzeća (SMEs).

S druge strane, Urška Starc-Peceny se specijalizuje u stvaranju kolaborativnih ekosistema, od inicijativa malog obima do najvećih saradnji poput NASA Space Apps. Njihovo stručno znanje obuhvata HPC, Big Data i Blockchain tehnologije, sve fokusirano na osnovne vrednosti ljudi, poverenja i saradnje.

Zajedno, oni povezuju naizgled različite svetove kroz inicijativu i partnerstvo Turizma 4.0, besprekorno integrišući visokotehnološka rešenja sa turističkom industrijom.

DR Ivo Županović

Crna Gora

Finansijski stručnjak, inovator u lokalnoj upravi i univerzitetski profesor.
Od početka karijere u akademskom svetu, Dr Ivo Županović uspešno balansira između poslovnih i naučnih izazova. Kao menadžer interne revizije u Jugopetrol AD i konsultant za lokalne prihode i finansije, ključni je akter u unapređenju javnih prihoda i izradi strateških planova razvoja.

Njegovo akademsko delovanje obuhvata predavanja na univerzitetima u Crnoj Gori i Srbiji, gde studentima prenosi znanje iz oblasti finansijskog menadžmenta, održivog turizma i kriznog upravljanja. Kao ekspert Agencije za kontrolu kvaliteta visokog obrazovanja Crne Gore, aktivno doprinosi unapređenju visokog obrazovanja u regionu.

Dr Županović je koordinator izrade Strategije razvoja turizma Kotora do 2030. godine i učesnik u kreiranju nacionalnih strategija, poput Strategije energetike Crne Gore do 2030. Njegova stručnost prepoznata je i u međunarodnim okvirima kroz angažman u projektima finansiranim od strane Evropske komisije.

Autor je brojnih naučnih radova, recenzent knjiga i član uredničkih odbora prestižnih časopisa. Kao mentor, pomogao je izradu više od 200 završnih, specijalističkih i magistarskih radova.

Sa kombinacijom praktičnih veština i akademskog znanja, Dr Županović ostaje posvećen razvoju održivih rešenja za izazove u finansijskom menadžmentu, strateškom planiranju i obrazovanju.


Srđan Krčo

Srbija - DunavNET & AIOTI

Preduzetnik, inovator i naučnik. Od početka karijere na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, do danas, jednom nogom je u poslovnom, a drugom u akademskom svetu. Uz posao asistenta i predavača na FTN-u, 90-ih godina vodio je startap koji se, među prvima u regionu, bavio izradom veb sajtova. Uz rad na razvoju 3G komunikacionih sistema u Eriksonu Irska, stekao je titulu doktora nauka za rad na sistemima daljinskog praćenja zdravlja i osnovao DunavNET (2005-te), kompaniju koju i danas uspešno vodi.

DunavNET je poznat po brojnim rešenjima za pametne gradove, poljoprivredu i industriju implementiranih na bazi IoT i tehnologija veštačke inteligencije. Uz DunavNET (Irska i Srbija), osnovao je još nekoliko kompanija, poput WeDoSoftware (Srbija) koja se bavi razvojem softvera i DigitalSmart (Crna Gora) koja se bavi izradom rešenja na bazi novih digitalnih tehnologija. Aktivan je u međunarodnim naučno-istraživačkim projektima, poput Horizon Europe, predaje na univerzitetima u Srbijii, Crnoj Gori i Ruandi, na predmetima koji se bave IoT tehnologijama, preduzetništvom, veštačkom inteligencijom i digitalnom transformacijom.

Čest je predavač na konferencijama, radionicama i panelima. Srđan je autor više od deset patenata iz oblasti telekomunikacija. Objavio je stotinak radova u međunarodnim časopisima i konferencijama. Dobitnik je nagrade Inženjer-inovator godine za 2007. od strane Irskog instituta inženjera, nekoliko godina za redom je bio dobitnik nagrade za najveći broj inovacija u Eriksonu Irska, a od 2017. godine svake godine dobija Majkrosoft MVP godišnju nagradu za oblast IoT-a. Član je Upravnog odbora AIOTI asocijacije (Alliance for IoT and Edge computing Innovation: www.aioti.eu).

Velimir Jeremić

Srbija - Dekra

Diplomirao na Privrednoj akademiji u Novom Sadu gde započinje poslediplomske studije u oblasti Ekonomske Diplomatije na temu Risk asset management.

Preko 30 godina iskustva u oblasti osiguranja od autoodgovornosti, preuzimanja rizika, procene šteta, ispitivanje vozila i periodične provere tehničke ispravnosti vozila. Učesnik je velikog broja ekspertskih timova i različitih stručnih tela u Srbiji i okruženja. Član je radne grupe za izradu nacionalne strategije Bezbednosti Saobraćaja republike Srbije 2023-2030 i trenutno aktuelan u grupi za izradu akcionog plana 2023-2025.

Od 2015 ima stalan angažman u DEKRA d.o.o. u Srbiji i delom regiona.. DEKRA SE Štutgart je najveća svetska Testing Certification institucija u atomotivu. DEKRA je lider po posvećenosti bezbednosti saobraćaja, akciji Vision Zero, ispitivanjima, homologacijama i proveri tehničke ispravnosti vozila, ispitivanjima i sertifikacijama u auto industriji, e-connectivity, Vx, sistemima autonomne vožnje, HiVo (električnim vozilima) kao i ispitivanjem kompletne prateće infrastrukture i okruženja.


DR BraNislav B. Aleksandrović

Srbija - Green Drive Academy

Profesor je strukovnih studija, stalno je zaposlen na Akademiji strukovnih studija Šumadija, Odsek u Kragujevcu, gde realizuje nastavu na studijskim programima Mašinstvo i Drumski saobraćaj.

Diplomirao je mašinstvo, na smeru za Motorna vozila i motore, Mašinskog fakulteta u Kragujevcu, gde je stekao i akademsko zvanje Magistar tehničkih nauka. Doktorsku disertaciju pod nazivom: „ Razvoj modela dinamičkih parametara kretanja motocikla sa aspekta bezbednosti saobraćaja" uspešno je odbranio na Fakultetu tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu.

U svojoj dosadašnjoj karijeri radio je na edukaciji i obrazovanju učenika i studenata u srednjoškolskim i visokoškolskim institucijama. (Druga tehnička škola u Kragujevcu, Mašinski fakultet u Kragujevcu, Visoka tehnička škola strukovnih studija u Kragujevcu).

Na Mašinskom fakultetu u Kragujevcu, kao stručni saradnik Centra za bezbednost saobraćaja, kao i vodeći inženjer u AMSS-CMV, učestvovao je u ispitivanju i kontroli prepravljenih vozila, izradi dokumentacije i elaborata za serijske ili pojedinačne nadgradnje na vozilima kao i izradi studija koje se odnose na bezbednost vozila.

U svojoj dosadašnjoj karijeri objavio je 52 naučno-stručna rada, učestvovao je na 23 međunarodna simpozijuma, kao i na tri naučno-istraživačka projekta, od kojih je jedan međunarodni. Stalni sudski veštak je iz oblasti: Saobraćaj-transport-bezbednost, sa naglaskom na tehničke karakteristike motocikala i učešće motocikla u saobraćaju. Naučno-stručna oblast, rada i interesovanja, vezana su za edukaciju iz oblasti motocikala i električnih vozila.

DR SC.MED Dejan Spiroski

Srbija - Institut za rehabilitaciju Beograd

Zaposlen na Institutu za rehabilitaciju od 2007. Član je Evropskog udruženja kardiologa, Evropskog udruženja za hipertenziju. udruženja kardiologa Srbije, lekarske komore Srbije. Glavni koordinator u ustanovi i zamenik glavnog koordinatora Srbije. Završio je studije IV EUROSPIRE za primarnu i sekundarnu prevenciju.

Bio je glavni i odgovorni urednik prevoda indeksa "The 21st Edition of the Cecil Textbook of Medicine" . Jedan je od autora i predavača programa kontinuirane medicinske edukacije na Medicinskom fakultetu u Nišu.

Predsednik radne grupe za prevenciju i rehabilitaciju Udruženja kardiologa Srbije (2017-2019). Autor je pet radova sa SCI ili SSCI liste, usavršavanje iz oblasti kardiopulmonalne funkcionalne dijagnostike..

Stalni je član predsedništva kardiološke sekcije Srpskog Lekarskog Društva.

Njegova ekspirtiza značajno je široka na temu uticaja zagadjenja na kardiovaskularni sistem.

IVA ĐINĐIĆ - ĆOSIĆ

Srbija

Diplomirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu i položila pravosudni ispit. Zvanje Master pravnik za užu naučnu oblast međunarodnog poslovnog prava stekla na Pravnom fakultetu Univerziteta u Nišu.

Dugogodišnji rukovodilac specijalizovanih poslova iz oblasti prava energetike i međunarodnopravne saradnje u JP Srbijagas i AD Elektromreža Srbije. Od 2008-2021. godine predstavnica je EMS AD u radnim telima i grupama, Asocijacije operatora prenosnih sistema za električnu energiju (ENTSO-E) u Briselu. U istom periodu bila je članica radnih grupa za izradu zakona i podzakonskih akata iz oblasti energetike u Republici Srbiji kao i Komisija za praćenje primene Pravila o radu tržišta i Pravila o radu prenosnog sistema.

Nalazi se na listi eksperata- konsultanata Energetske zajednice Jugoistočne Evrope u Beču. Autorka niza stručnih i naučnih radova iz oblasti energetike objavljenih u eminentnim naučnim časopisima.